Connect with us

AKTUALITETE

10 çiftet e zodiakut që ѕë baѕhku janë ѕhkrirja e рërѕoѕmërisë

Published

on

Disa informacione na ndihmojnë të njohim më mirë personin që duam: pjatën e tyre të preferuar, filmat që duan më shumë, historinë e tyre të fëmijërisë, por a e dini se çfarë funksionon më mirë se gjithçka tjetër? Jini të vetëdijshëm për përputhshmërinë tuaj të zodiakut.

Le të shohim se cilat janë çiftet më të ngjashme të zodiakut. Ato që përfaqësojnë një lloj shkrirjeje, ato perfekte. Ose pothuajse perfekte.

Çiftet të Zodiakut që janë afër përsosmërisë: 68%

1. LUANI dhe PESHORJA

Ato janë shenja që plotësojnë njëra-tjetrën dhe që të dy janë komunikuese të mira. Ata e pëlqejnë kalimin e kohës në shoqëri, ata e duan aventurën dhe eksplorojnë botën e dashurisë.

Së bashku ata ndjehen të lirë të shprehen: Luani kërkon vëmendje dhe Peshorja pëlqen të përqafohet me bashkëshortin saj/tij. Çift i shkëlqyeshëm!

2. DASHI dhe UJORI

Ndër çiftet ideale të zodiakut gjejmë atë të përbërë nga Dashi dhe Ujori. Me këta të dy është e pamundur të mërzitesh! Një marrëdhënie e tillë do të jetë gjithmonë emocionuese: ata kanë nevojë për njëri-tjetrin, por nuk heqin dorë nga liria e tyre. Ata dinë të jenë jashtëzakonisht krijues dhe të kenë një admirim të thellë të ndërsjellë.

3. DASHI dhe GAFORRJA

Dashi është i guximshëm, krenar dhe i pavarur, i sigurt se ata kanë një kokë të mrekullueshme në shpatullat e tyre dhe Kanceri tërheq shumë energji. Ai/ajo do ta shohë si një sfidë për të nxjerrë më të mirën në një Dash, por edhe ai do të mësojë diçka nga partneri i tij: të jetë i pavarur. Një çift i mirë. 68% funksionon.

4. VIRGJËRE SHA dhe BRICJAPI

Një çift tjetër bashkimi i të cilit gjeneron emocione shumë të thella. Virgjëresha është e zhytur në mendime, e qetë dhe, edhe nëse nuk duket, është e prekshme.Sigurisht që është një shenjë e vështirë për t’u kuptuar, por është si një kod sekret që duhet të gjetur për të hapur një derë: pasi të jeni në gjendje të hyni në zemrën e saj/tij, nuk do ta lini më kurrë.

Bricjapi është në gjendje ta nxjerrë Virgjëreshën nga guaska e saj dhe nuk e lë veten të trembet nga natyra e saj e kujdesshme dhe misterioze. Pasi Virgjëresha ta ketë lënë ta njohë. Bricjapi nuk do të jetë më në gjendje të bëjë pa të.

Shenjat që prekin përsosmërinë: 100%

5. DEMI dhe GAFORRJA

Midis çifteve zodiakale që janë afër përsosmërisë, gjejmë atë të përbërë nga Demi dhe Gaforrja. Gaforrja është besnik, i/e dashur dhe gjithmonë do të jetë një mbështetje e vlefshme emocionale për partnerin e tyre. Shtëpia, familja, stabiliteti janë vlera të ndara nga të dy.

Ata dinë të jenë spontanë dhe preferojnë intimitetin e shtëpisë sesa festat me miqtë. Ata të dy e duan ushqimin dhe seksin e mirë! Sekreti i dashurisë së tyre është: një divan, diçka për tu përqeshur dhe një film në TV!

6. DEMI dhe BRICJ API

Ata e duan dhe respektojnë njëri-tjetrin, ata e kuptojnë njëri-tjetrin gjatë, ata janë pothuajse telepatikë. Demi admiron etikën profesionale, ambiciet e forta dhe të qeshurat e partnerit të tij. Bricjapi e do ndjeshmërinë e partneres së tij. Me fat për ta, këto shenja janë në të njëjtën faqe në raste të panumërta. Një çift i përputhur mirë! 100%

7. SHIGJET ARI dhe DASHI

Shigjetari është mbreti i aventurave dhe ka një frymë të pafund lirie. Ai/ajo urren dramën dhe ndjek zemrën e tij në çdo kohë dhe kudo. Dashi është gjithashtu jashtëzakonisht i shoqërueshëm dhe aventurë dashurie. Si çift ata janë madhështorë!

Mes një party dhe një tjetre ata kurrë nuk mërziten. Asnjërit prej tyre nuk i pëlqen një luftë: e tyre do të jetë një marrëdhënie plot lumturi që nuk do të lërë vend për tension. 1000%

8. GAFORRJA dhe PESHQIT

Shenjat e ujit. Ata kanë një lidhje shpirtërore të natyrshme dhe janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj nevojave të partnerit të tyre. Të dy thellësisht sentimental dhe të dashur, të kujdesshëm për të mos lënduar dhe për t’u kujdesur për njëri-tjetrin. Peshqit garantojnë harmoni në çift dhe për sa kohë që ka dashuri të ndërsjellë, do të jetë një marrëdhënie e destinuar të zgjasë një kohë shumë të gjatë. Një çift çeliku! 100%

Dhe së fundmi:

9. BINJ AKËT dhe PESHORJA

Këto dy shenja ajri kanë një kuptim intelektual të denjë për dëshirën më të pangopur seksuale. Ata janë shenja energjike dhe të shoqërueshme dhe marrëdhënia e tyre do të jetë gjithmonë e freskët dhe dinamike.

Të dy e duan bukurinë. Peshorja, e cila vlerëson harmoninë shumë më shumë se kushdo tjetër, nuk do të kënaq kurrë prirjen e Binjakëve për diskutime, duke mbajtur gjithmonë një atmosferë qetësie. Çift 100% dhe lavdërime!

10. LUANI dhe BINJAKËT

Në fund ndër çiftet më të ngjashme zodiakale gjejmë atë të përbërë nga Luani dhe Binjakët. Një dyshe e gjallë që e do aventurën. Nëse Luani ka të bëjë me besnikërinë dhe të qenit një partner i fortë, Binjakët janë të këndshëm, bujarë dhe bëjnë gjithçka që tjetri të ndihet i dashuruar dhe mirë. Personaliteti kokëfortë i Luanit është jashtëzakonisht i dashur për Binjakët. 100%

AKTUALITETE

E rēndē në Gjermani, hυmb jetēn 25-vjeçari ѕhqiрtar

Published

on

By

Një ngj arje e re nde rrugore ka ndodhur ditën e djeshme në Gjermani, ku si pa sojë ka hu mbur jetën 25-vjeçari shqiptar nga Kosova.

Lajmin e kanë bërë të ditur të afërmit e të riut në një postim që kanë bërë në rrjetet sociale, teksa njoftojnë se Lirim Adem Krasniqi, për fat të keq ka hu mbur jeten në një ngja rje rrugore.

“Te nderuar, shoke, miq e dashamire, Me dhi mbje te the lle ju njoftojmë për hu mbjen ne nje ngja rje komunikacioni ne Gjermani te djalit te vëllaut, Lirim Adem Krasniqi!

Lirimi i axhës, na ike ne lulet e rinise, e na le te më rzitur për jetë si 25 vjeçar. Për procedurat e mëtejshme te va rrimit dhe te pames ju njoftojë, te pikëlluar, familja Krasniqi” shkruajnë të afërmit.

Continue Reading

AKTUALITETE

E Rëndësishme/ Ja Si Mund Të Bëheni Me Pasaport Zvicerane

Published

on

By

Një mënyrë për t’u natyralizuar në Zvicër është martesa. I njohur si natyralizim ‘i thjeshtuar’, siç kemi shkruar më parë, procesi që një partner i martuar të bëhet zviceran nuk është në të vërtetë i thjeshtë.

Ja çfarë duhet të dini.

Pse natyralizimi ‘i thjeshtuar’ zviceran në të vërtetë nuk është aq i thjeshtë

Mbani në mend se ky udhëzues ka të bëjë me natyralizimin kur të dy partnerët tashmë jetojnë në Zvicër, jo duke sjellë partnerin tuaj në Zvicër për të marrë qëndrim.

Në këtë rast, do t’ju duhet të shikoni për lejet e qëndrimit të cilat diskutohen gjatë në këtë lidhje.

Çfarë është natyralizimi ‘i thjeshtuar’?

Duke folur gjerësisht, Zvicra ka dy procese për natyralizimin.

Natyralizimi i zakonshëm (ose i rregullt) është ai që kalojnë shumica e njerëzve, d.m.th. pasi kanë jetuar këtu me një leje qëndrimi të bazuar në punë për një kohë të mjaftueshme, ata mund të aplikojnë për t’u bërë shtetas (d.m.th. të natyralizohen).

Natyralizimi i lehtësuar (ose i thjeshtuar) është një proces më i shkurtër dhe më pak i ndërlikuar, i hapur zakonisht për bashkëshortët e huaj (por jo partnerë të regjistruar) dhe fëmijët e shtetasve zviceranë, që nga fillimi i vitit 2017, të huaj të brezit të tretë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ky artikull do të përqendrohet në bashkëshortët / partnerët, me më shumë informacion mbi procesin për të huajt e brezit të tretë të disponueshëm këtu.

Cilat janë kërkesat?
Si me gjithçka në Zvicër, kjo ndryshon nga kantoni në kanton. Në fakt ekzistojnë dy nivele të rregulloreve për natyralizimin e thjeshtuar: rregulloret federale dhe rregullat kantonale.

Meqenëse ka 26 kantone të ndryshme, do të ketë të paktën 26 grupe të ndryshme të rregullave kantonale.

Nëse kjo nuk është mjaft konfuze, mund të ketë herë pas here variante në nivel bashkie.

Kjo gjithashtu do të thotë që kostoja mund të ndryshojë nga kantoni në kanton.

Duke pasur parasysh gjerësinë e gjerë të rregullave të ndryshme që mund të zbatohen, ky udhëzues do të shikojë vetëm rregullat në fuqi në mënyrë federale.

Cilat janë rregullat federale
Gjërat e para, ju duhet të jeni qytetar zviceran për të pasur bashkëshortin tuaj të natyralizuar.

Për bashkëshortët e huaj të shtetasve zviceranë, sipas informacionit zyrtar të qeverisë zvicerane “ata duhet të kenë jetuar për një total prej pesë vjetësh në Zvicër, të kenë kaluar një vit para dorëzimit të kërkesës në Zvicër dhe duhet të kenë qenë të martuar dhe jetuar me shtetasin zviceran për tre vjet ”.

Përveç kësaj, personi që dëshiron të natyralizohet do të duhet të integrohet me sukses në Zvicër.

Çfarë do të thotë të integrohet me sukses në Zvicër?

Ky është një proces relativisht kompleks, i cili është kryesisht subjektiv.

Në shumë raste, kjo kërkesë është më e rëndësishme sesa njohja e historisë së vendit.

Për autoritetet, qoftë në nivelin federal, kantonal, apo komunal, është e rëndësishme që qytetarët e rinj të jenë përshtatur plotësisht dhe asimiluar, “mënyra zvicerane e jetës”.

Çfarë do të thotë të jesh integruar me sukses ’në Zvicër?

Përveç kësaj, personi nuk duhet të paraqesë kërcënim për sigurinë e Zvicrës (siguria e jashtme ose e brendshme), e cila ndoshta qëndron në arsye.

A duhet të martohem?

Fatkeqësisht për partnerët e pamartuar sipas ligjit federal, martesa konsiderohet ende thelbësore në proces, kështu që çiftet e martuara de facto nuk do të kualifikohen pavarësisht nga sa kohë kanë qenë së bashku.

Edhe partnerët e regjistruar ose civilë nuk kualifikohen. Siç vihet re zyrtarisht nga qeveria Zvicerane: “Ndryshe nga bashkëshortët e martuar, nuk ka një natyralizim të thjeshtuar procedura e partnerëve për shtetasit e huaj që janë të regjistruar nga një shtetas zviceran”.

“Shtetasit e huaj në një partneritet të regjistruar mund të bëjnë vetëm një kërkesë për natyralizim të rregullt; natyralizimi i thjeshtuar nuk është i mundur. Aplikanti duhet të ketë jetuar në Zvicër për të paktën pesë vjet gjithsej, përfshirë 12 muaj para dorëzimit të një aplikimi. Ata gjithashtu duhet të kenë jetuar për të paktën tre vjet në një partneritet të regjistruar me një shtetas zviceran dhe të kenë një leje qëndrimi (leja C). ”

Fatkeqësisht, kjo do të thotë se natyralizimi i një partneri të të njëjtit seks në Zvicër nuk është aktualisht i mundur, pasi martesa e të njëjtit sek s nuk është e legalizuar në Zvicër.
Kjo mund të ndryshojë në të ardhmen, me martesat e të njëjtit seks të vendosur për t’u votuar në të gjithë vendin por kjo është ndoshta një komoditet i ftohtë për njerëzit që dëshirojnë që partneri i tyre të natyralizohet tani.

Sa partnerë ose bashkëshortë bëhen të natyralizuar çdo vit?

Pak më shumë se 10,000 njerëz kanë partnerët e tyre të natyralizuar në Zvicër çdo vit.

Continue Reading

AKTUALITETE

Për meѕhkujt: Nëѕe i keni këto ѕhenja, ju jeni të рapjekur

Published

on

By

Një studim mbi ndryshimet e pjekurisë mes burrave dhe grave, zbuloi se burrat janë ende ‘të papjekur’ edhe në fund të 30-ave dhe në të 40-at e tyre.

Sipas studimit, mosha mesatare në të cilën gratë arrijnë pjekurinë është 32 vjeç. Tetë në dhjetë gra besojnë se: ‘burrat ngelen gjithmonë si fëmijë.’

Studiuesit arritën në përfundimin se pjekuria e trurit karakterizohet nga një zhvillim afatgjatë i rrjeteve funksionale dhe strukturore, që shtrihen deri në moshën e rritur.

Studimi synonte të zbulonte se cilat funksione ndryshojnë gjatë procesit të maturimit dhe cilat mbeten konstante. Studiuesit ekzaminuan trurin e 121 pjesëmarrësve të moshës 4 deri në 40 vjet përmes MRI(magnetic resonance imaging).

Rezultati tregoi se megjithëse truri i grave dhe i burrave, ka të njejtin potencial për të funksionuar në jetën e përditshme, burrat shpesh shfaqin një vonesë në zhvillimin afatgjatë, të rrjeteve funksionale në krahasim me gratë shkruan Class.

Një nga konkluzionet e studimit është se gratë janë më të mprehta në mendime, kjo është ndoshta arsyeja pse thuhet se burrat ‘piqen’ më vonë se gratë.

Profesori Eduardo Calixto, i cili punon në Universitetin Amerikan në Meksikë, ka realizuar në një artikull shkencor, se gratë shpesh tregojnë efikasitet më të mirë dhe janë më të mprehta në disa aspekte.

Sipas studiuesit, kjo ndodhë për shkak të dallimeve hormonale midis dy gjinive.
Disa shenja që tregojnë se një burrë është ende ‘i papjekur’:
-Ha fast-food pas mesnate.
-I varur pas lojërave ‘video-game’.
-Nget makinën shumë shpejt, duke u përpjekur të garojë me një makinë tjetër.

-Qëndron i heshtur gjatë një debati.
-Nuk është në gjëndje të gatuaj dhe ushqimet më bazike.
-Nuk i pëlqen të flasë për veten e tij.

-Urren librat, pasi ka mungesë përqendrimi.
-Ndryshon shpesh punën.
-Tregon vazhdimisht se si vajzat tërhiqen nga ai.
-Qendronë gjatë i veshur me pizhama.
-Përdorë fjalë të pista në çdo moment.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Fakte.site