Connect with us

SHENDET

C0VlD-19/ Mbipesha mund të ndikojë në efikasitetin e νаkѕínave

Published

on

Mbipesha është një faktor i rëndësishëm rrezë-iku për gj-endje të rëndë dhe v-dееkje nga C0vid-19, por, përveç kësaj, disa shkencëtarë kanë shprehur shqetësime se mbipesha ndikon edhe në efikasitetin e vaks1nave.

Dy studime italiane të botuara së fundmi tregojnë se ky sh-qetësim mund të dalë i vërtetë. Të dy studimet përfshijnë një vaks1në mARN (BioNTech/Pfizer) të administruar për punonjësit e kujdesit shëndetësor në Itali, pa ndonjë pr0blem tjetër të veçantë shëndetësor.

Intervali kohor midis dy d0zave ishte 21 ditë. Studimi i parë përfshiu 248 subjekte, përgjigjet imune të të cilëve u vlerësuan një javë pas d0zës së dytë të vaks1nës. Ai tregoi se një indeks më i lartë i masës trupore (BMI) shoqërohej me një përqendrim më të dobët të antitrupave si përgjigje imune ndaj vaks1nës.

Studimi i dytë përfshiu 86 persona, përgjigjet imune të të cilëve u vlerësuan një deri në katër javë pas d0zës së dytë të vaks1nës. Ky studim nuk tregoi ndryshime në përgjigjen imune sipas BMI, por tregoi se personat me mbipeshë qendrore (perimetri i belit > 88 cm për gratë dhe > 102 cm për burrat) treguan një përqendrim më të dobët të antitrupave si përgjigje imune ndaj vaks1nës.

Për më tepër, ky studim tregoi se pirja e duhanit dhe hipertensioni ishin të shoqëruara me përqëndrim më të ulët të antitrupave, një zbulim i raportuar për herë të parë në literaturë. Këto vërejtje, megjithëse fillestare, kanë një rëndësi të veçantë. Nëse provohen nga studime të tjera më të mëdha, ato do të ndikojnë në vendimet e politikave shëndetësore për të planifikuar në mënyrë efikase vaks1nimet e përsëritura të mundshme./Top Channel

Continue Reading

SHENDET

Mëso Se Si Të Parandaloni Pickimiin Nga Mushkonjat / Metodat Më Të Fortaa Natyrale….

Published

on

By

Metodat Më Të Mira Natyrale Kundër Mushkonjave
Uthull Molle
Është një ndër soluciioneet më efikase që mban larg padyshim mushkonjat.

Mjafton të lyeni një pambuk me uthull molle dhe të lyeni zonat e zbuluara të trupit me të para se të flini apo kur qendroni në ambjente ku mushkonjat hyjnë lehtësisht.

Ekstrakti i Vaniljes
Aroma e vaniljes trullos dhe parandalon afrimin e tyre.

Mjafton të përzjeni një lugë çaji vanilje me çfarëdolloj kremi të thjeshtë pa aromë dhe lyeni të gjitha zonat e zbuluara të trupit tuaj.

Farat e karafilit

Merrni pesë gramë fara karafili dhe zjejini me një gotë ujë. Mjaftojnë 10 pika nga ky lëng që ta aplikoni në të gjitha zonat e zbuluara të trupit.

Kamomili
Një prej bimëve mjekësore më të lashta ka efekt paraliizuees ndaj qeliizavee nervoree të insektteve.

Ndaj ju mund ta thani dhe ta shpërndani nëpër shtëpi.

Mund të vendosni pak kamomil të tharë në parvazin e dritareve ose mund ta përgatisni në formën e çajit dhe të lyeni trupin me të.

Në këtë mënyrë edhe lëkura e trupit do të bëhet e butë dhe e lëmuar.

Borziloku i freskët ose gjethet e domates

Mushkonjat nuk e tolerojnë dot erën që lëshojnë këto bimë, ndaj mos nguroni t’i përdorni.

Zieni në një filxhan çaji 10 apo 15 gjethe borziloku të freskët apo disa gjethe domatesh dhe kur të ftohet lyeni trupin me to para se të flini.

Vaji esencial i borzilokut, eukaliiptit ose farave të karafilit

Continue Reading

SHENDET

Informacion i RËNDËSISHËM! Del pasaporta CO VI D edhe në Shqipëri që ju ndihmon për të udhëtuar lirshëm, ja si mund ta merrni

Published

on

By

Ndërkohë që procesi i vaksinimit vijon me ritme të larta, autoritetet në Shqipëri kanë nxjerrë edhe “pasaportën co vi d”

Tashmë, të gjithë shqiptarët që kanë marrë dy dozat e vaksinave, do të kenë mundësi që të pajisen me pasaporta të gjelbërta.

Dokumenti mund të shkarkohet lehtësisht nga portali shtetëror e-albania dhe ka vlerë ligjore për të treguar se personi i pajisur me të, është i imunizuar dhe mund të udhëtojë lirshëm.

Gjithsesi duhet thënë se praktikat e udhëtimit do varen nga kushtet që vendosin vetë shtetet.

Mënyra e aplikimit:

Identifikohuni si qytetar në portalin e-Albania;..

Zgjidhni shërbimin “Pasaportë vaksinimi Co vi d-19”;

Klikoni butonin “Përdor”;

Klikoni butonin “Shkarko dokumentin”;

Koha e nevojshme e marrjes së shërbimit

Menjëherë Kostot Pa pagesë Pasaportën e vaksinimit Co vi d-19 me kodin unik mund ta gjeni në çdo kohë në seksionin “Dokumentet e mia” te hapësira juaj në portalin e-Albania.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Fakte.site