Connect with us

LAJME

Doni të punoni në Gjermani? Sërish viza gjermane për ata me kontratë pune

Published

on

Shumë vetë presin për një vizë pune për të ardhur në Gjermani. Po si qëndron puna aktualisht me dhënien e vizave në ambasada? Dhe a po e ndryshon kriza e Coronës nevojën e Gjermanisë për fuqi punëtore nga jashtë? Vetëm pak muaj më parë, më 1 mars 2020 hyri në fuqí lígji për fuqínë e kualifikuar punëtore në Gjermani.

Ai do duhej t’ua lehtësonte qytetarëve nga vendet e treta jashtë BE, ardhjen me punë në Gjermani. Shumë qytetarë nga Shqipëria e Kosova lidhën shpresat me këtë lígj. Gjithsekush që kishte një zanat të kualifikuar apo kishte një kontratë dhe njihte gjuhën gjermane në nivelin që kërkohej mund ta provonte fatin e të kërkonte punë në Gjermani.

Konsullatat gjermane punojnë me kapacitete të reduktuara

Por ardhja e pandemisë ndryshoi gjithçka. Kufizimet e udhëtimit që vendosën Gjermania e vende të tjera për mbrojtjen nga virusi ishin paralizuese. Në shumë raste ardhja e punëtorëve të kualifikuar nga Ballkani u ndërpre me disa përjashtime ose u ngadalësua së tepërmi. Rastet përjashtimore përfshinin personelin shëndetësor, studiuesit e shëndetësisë, personelin e kujdesit shëndetësor apo personel tjetër me rëndësi të veçantë.

Vonesat erdhën edhe nga zyrat e administratës për të huajt në Gjermani që për shkak të Coronës e kanë ende të kufizuar komunikimin me publikun. Kështu pirgu i aplikimeve në pritje me ardhjen e pandemisë është rrítur edhe më shumë, bashkë me kohën e pritjes për marrjen e orarit për dokumentet për vizën në konsullatat gjermane në Ballkan, pritje, që edhe më parë ishte legjendare.

Kësaj i shtohet edhe puna e reduktuar e konsullatave në rajon. Ministria e Jashtme e Gjermanisë e pranon në një prononcim për Deutsche Wellen, se përfaqësitë gjermane në Ballkan aktualisht punojnë me kapacitete të reduktuara. Ajo thotë, se gje ndja aktuale në vend e përcakton, nëse dhe kur do të jetë i mundur shtrimi i kërkesës për vizë. Por me sa duket gje ndja në vend mund të çojë edhe në mbylljen e plotë të autoriteteve konsullore.

Kjo ndodhi tani në Shqipëri, ku të hënën u mbyll zyra konsullore për vizat e ambasadës gjermane për shk aqe të sítuatës aktuale. Personave të pre kur u premtohet në faqen online një orar i ri sa më shpejt të jetë e mundur, por se kur, kjo nuk specífikohet. Edhe zyra konsullore në Prishtinë i ka reduktuar shumë kapacitetet dhe pranon vetëm ato kërkesa për vizë që nuk preken nga kufizimet e udhëtimit në Gjermani.

“Parimisht mund të jepen sërish viza”

“Dhënia e vizës orientohet për momentin nga kufízimet e udhëtimit në fuqí”, thekson Ministria e Jashtme gjermane, por një vendim i fundit i qeverisë gjermane po e rihap rrugën edhe për ra stet e tjera me kontratë apo ofertë pune. Ministria e Jashtme gjermane konfirmon për Deutsche Wellen, se “në bazë të vendimit të kabinetit gjerman më 1 gushte mundet që fuqía punëtore e kualifikuar me një ofertë konkrete pune në bazë të lígjit për fuqínë e kualifikuar punëtore (FEG) të udhëtojë sërish në Gjermani.

Kjo vlen edhe për ata që vijnë nga të gjitha shtetet e treta. Në këtë kontekst për ra ste të tilla parimisht mund të jepen sërish viza.” Parimisht tingëllon bukur, por praktikisht shumë aplikues me këto zhvillime si në Shqipëri së fundmi as nuk e dinë, se kur do të kenë një datë tjetër aplikimi për vizë dhe u duhet vetëm të kalitin durimin.

Corona uli numrin e punëtorëve të huaj

Kufízimet e vendosura për udhëtimin e reduktuan ndjeshëm ardhjen e fuqísë së huaj punëtore në Gjermani këto muaj. Sipas ekspertit gjerman, Michael van der Cammen nga Zyra Federale e Punës, përgjegjës në sektorin ndërkombëtare ato çuan në një “prerje të fortë”.

Megjithatë, ardhja e fuqisë punëtore nga jashtë nuk është ndalur plotësisht, thotë van Cammen. I vetmi sektor që përfitoi edhe në kohën e krízës ishte ai i shëndetësisë, për shkak se infermierët në kohën e krízës ishin shumë të kërkuar në Gjermani.

“Për ne është gjë e bukur, kur kemi suksese të vogla, për shembull kur ia dalim të sjellim në Gjermani bashkë me Ministrinë e Jashtme infermierët që i kishin gati valixhet në vendin e tyre. Këta njerëz mund të fillonin nga puna menjëherë në sektorin e ínfermierisë. Ne i ndjekim me vëmendje kufízimet e udhëtimit, por jemi të sígurtë që më vonë do të punësohen më shumë.”

Nevoja për fuqí punëtore do të mbetet e lartë

Fjalë shpresëdhënëse, pasi aktualisht firmat gjermane në tërësi janë të rezervuara me punësimin e punëtorëve të huaj për shkak të pasígurisë në të ardhmen, por edhe të rënies ekonomike që solli me vete pandemia e Coronës “Marrja e punëtorëve të huaj duhet të presë”, shkroi në qershor gazeta gjermane “Mannheimer Morgen. Jo pak firma kanë bërë të ditur ndërkohë edhe shkurtime të numrit të punëtorëve. Sipas të dhënave të publikuara pandemia e ka goditur tregun gjerman të punës. Papunësia aktualisht në Gjermani ka arritur shifrën 6,3%, në një kohë që vetëm pak muaj më parë flitej për miliona vende pune që duheshin zënë e kërkohej fuqí punëtore nga jashtë. Por a do ta ndryshojë Corona tregun e punës në Gjermani në të ardhmen aq sa të mos jenë më të nevojshëm punëtorët e huaj?

Sipas ekspertëve megjithë ndryshimet e pritshme, Gjermania do të vazhdojë të ketë nevojë për fuqí punëtore nga jashtë. Michael van der Cammen nga Zyra Federale e Punës shprehet optimist për Deutsche Wellen.

“Natyrisht që pandemia na frenon. Por nevoja për fuqí punëtore është si më parë ende e madhe; sektori i shëndetësisë është një shembull i mirë. Covid19 nuk e ndryshon zhvillimin demografik. Sipas vlerësimit tim mund të ketë theksime të tjera. Nevoja për fuqi punëtore në sektorin e shëndetësisë, ndërtimit dhe zanateve në shumë drejtime do të mbetet e lartë. Këtë na e thonë që tani përfaqësues të këtyre degëve dhe sindikatave.”

Nevoja e punëdhënësve gjermanë sigurisht do të varet edhe nga ecuria ekonomike në Gjermani. Shpresat për një rimëkëmbje të ekonomisë parashikohen nga tremujori i fundit i këtij viti.

Zgjatja e Rregullores për Ballkanin Perëndimor

Në këto kohë pandemie si lajm i mirë vjen edhe plani për zgjatjen e Rregullores së Ballkanit Perëndimor, që në vitin 2016 u vendos për të lehtësuar punësimin e migrantëve ekonomikë nga vendet e Ballkanit, për të ulur numrin e azilkërkuesve.

Sipas të dhënave të agjencisë gjermane të lameve, dpa, të mërkurën (22.07). Ministria gjermane e Punës e ka ofruar për miratim tek qeveria gjermane zgjatjen e kësaj rregulloreje deri në vitin 2023. Kjo rregullore që kishte afat deri në fund të këtij viti vepronte paralelisht me lígjin gjerman për fuqinë e kualifikuar punëtore. Dallimi është se me Rregulloren e Ballkanit Perëndimor vinin punëtorë edhe pa ndonjë kualifikim të veçantë e njohuri gjuhe të mëdha. Kusht është që aplikuesi të ketë një kontratë pune në Gjermani dhe miratimin e Zyrës Federale të Punës./DW

Continue Reading

LAJME

Bëhuni Gati Per Te Udhetuar! Cilat Shtete Të Europës Janë Të Hapura Për ?

Published

on

By

Lista e shteteve që mirëpresin njerëzit e vaks1nuar po rritet nga koha në kohë. Bërja e vaks1nës po lehtëson kufizimet e udhëtimit në disa vende dhe është e vetmja mënyrë që udhëtarët të qarkullojnë lirshëm.

Megjithatë, edhe për qytetarët e vaksinuar, procesi i fluturimeve mbetet i ndërlikuar. Rregullat ndryshojnë nga një vend në tjetrin. Disa shtete refuzojnë lloje të caktuara të vaks1nave, ndërsa të tjerët ende kërkojnë karantinim.

Thuajse në të gjitha rastet, udhëtarët duhet të vaks1nohen plotësisht; pra të kryejnë të dy dozat. Ndaj, është e rëndësishme që të lexoni rregullat paraprake. Më poshtë, lista e destinacioneve ku mund të udhëtoni lirshëm në Europë:

Kroaci, Qipro, Estonia, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Islanda, Madeira, Portugali, Malta, Mali i Zi, Polonia, Sllovenia
Huazuar nga: CNBC.scan

Continue Reading

LAJME

Rama nis menjëherë ‘spastrimet’ në PS, “shkrin” strukturat dhe njofton mbledhjen e jashtëzakonshëm! Çfarë pritet?

Published

on

By

Kryetari i socialistëve, Edi Rama ka mbledhur deputetët e PS-së të rinj dhe të vjetër pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Rama ka bërë të ditur se pas fitimit të zgjedhjeve është momenti i duhur për të thirrur Kongresin e Jashtëzakonshëm të PS-së.

Ai paralajmëroi se PS-ja më 12 qershor do të ketë 30-vjetorin dhe se do të jetë momentin edhe për rifreskimin e PS-së..

“Kongres të jashtëzakonshëm, por edhe të paraqesim edhe vizionin Shqipëria 2030. Qeveria e re do të formohet fill pas sezonit të verës, por puna do të nisë tani. Kongresi i Jashtëzakonshëm do të zgjedhë edhe asambelenë kombëtare kur do të hyjnë më të mirët. Jemi gati për ta braktisur llogoren e luftës së vjetër. Mandati i tretë nuk duhet t’i ngjajë në asnjë mënyrë dy të parëve në marrëdhëniet me opozitën, sado që të na sulmojnë të na shajnë dhe të provokojnë nga legjitimimi i dhënë nga votuesit, nga mos gëlltitja e humbjes së tyre”, tha Rama.

Continue Reading

LAJME

Politikani i njohur zbulon detajet e forta: Këtë herë kam parë njerëz të Fatos Nanos që kanë dalë në fushatë

Published

on

By

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së Edvin Kulluri ka listuar një sërë arsyesh se pse Edi Rama fundosi thellë opozitën në zgjedhje.

Sipas Kullurit, në këto zgjedhje, Rama pati në “ndihmë” edhe njerëz të ish-kryeministrit Fatos Nano që sipas tij kanë dalë në fushatë.

“Këtë herë kam parë njerëz të Nanos që kanë dalë në fushatë, në jug e në Tiranë. Në mandatin e dytë opozitar ne e e mbajmë të përçarë partinë”, tha Kulluri për abc news.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Fakte.site