Connect with us

LAJME

Rama nis menjëherë ‘spastrimet’ në PS, “shkrin” strukturat dhe njofton mbledhjen e jashtëzakonshëm! Çfarë pritet?

Published

on

Kryetari i socialistëve, Edi Rama ka mbledhur deputetët e PS-së të rinj dhe të vjetër pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Rama ka bërë të ditur se pas fitimit të zgjedhjeve është momenti i duhur për të thirrur Kongresin e Jashtëzakonshëm të PS-së.

Ai paralajmëroi se PS-ja më 12 qershor do të ketë 30-vjetorin dhe se do të jetë momentin edhe për rifreskimin e PS-së..

“Kongres të jashtëzakonshëm, por edhe të paraqesim edhe vizionin Shqipëria 2030. Qeveria e re do të formohet fill pas sezonit të verës, por puna do të nisë tani. Kongresi i Jashtëzakonshëm do të zgjedhë edhe asambelenë kombëtare kur do të hyjnë më të mirët. Jemi gati për ta braktisur llogoren e luftës së vjetër. Mandati i tretë nuk duhet t’i ngjajë në asnjë mënyrë dy të parëve në marrëdhëniet me opozitën, sado që të na sulmojnë të na shajnë dhe të provokojnë nga legjitimimi i dhënë nga votuesit, nga mos gëlltitja e humbjes së tyre”, tha Rama.

Continue Reading

LAJME

Bëhuni Gati Per Te Udhetuar! Cilat Shtete Të Europës Janë Të Hapura Për ?

Published

on

By

Lista e shteteve që mirëpresin njerëzit e vaks1nuar po rritet nga koha në kohë. Bërja e vaks1nës po lehtëson kufizimet e udhëtimit në disa vende dhe është e vetmja mënyrë që udhëtarët të qarkullojnë lirshëm.

Megjithatë, edhe për qytetarët e vaksinuar, procesi i fluturimeve mbetet i ndërlikuar. Rregullat ndryshojnë nga një vend në tjetrin. Disa shtete refuzojnë lloje të caktuara të vaks1nave, ndërsa të tjerët ende kërkojnë karantinim.

Thuajse në të gjitha rastet, udhëtarët duhet të vaks1nohen plotësisht; pra të kryejnë të dy dozat. Ndaj, është e rëndësishme që të lexoni rregullat paraprake. Më poshtë, lista e destinacioneve ku mund të udhëtoni lirshëm në Europë:

Kroaci, Qipro, Estonia, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Islanda, Madeira, Portugali, Malta, Mali i Zi, Polonia, Sllovenia
Huazuar nga: CNBC.scan

Continue Reading

LAJME

Politikani i njohur zbulon detajet e forta: Këtë herë kam parë njerëz të Fatos Nanos që kanë dalë në fushatë

Published

on

By

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së Edvin Kulluri ka listuar një sërë arsyesh se pse Edi Rama fundosi thellë opozitën në zgjedhje.

Sipas Kullurit, në këto zgjedhje, Rama pati në “ndihmë” edhe njerëz të ish-kryeministrit Fatos Nano që sipas tij kanë dalë në fushatë.

“Këtë herë kam parë njerëz të Nanos që kanë dalë në fushatë, në jug e në Tiranë. Në mandatin e dytë opozitar ne e e mbajmë të përçarë partinë”, tha Kulluri për abc news.

Continue Reading

LAJME

ZYRTARE: Nga kjo datë shtetasit e Ballkanit mund të udhëtojnë në BE

Published

on

By

Këtë të enjte Brukseli rekomandoi hapjen e të gjitha kufizimeve të udhëtimit brenda BE-së dhe të zonës Shengen deri në datë 15, ndërsa per kufijtë e jashtëm te BE-së është për udhëtarët nga Ballkani Perendimor.
Megjithatë disa vende si Spanja psh planifikojnë të ken një hapje të më vonshme, Ekzekutivi evropian rekomandon që “të gjitha kufizimet” të vendosura kundër epiemise të hiqen.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Fakte.site